Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     

Projekt: Kompleksowa ochrona dziedzictwa kulturowego na terenie MOF Sanok-Lesko - Adaptacja ruin Zespołu Klasztorenego Kamelitów Bosych na centrum kultury w Zagórzu. Dzięki pozyskanym funduszom powstało Centrum Kultury Foresterium, w którym można poznać historię tego miejsca i okolic. Jest to też dodatkowym bodźcem do działań dla gminy Zagórz na terenie tego zabytku i zrobienia z niego jednej z największych atrakcji tego regionu. Kiedyś było to miejsce niebezpieczne i zaniedbane a obecnie jest celem wycieczek dla całych rodziny, gdzie można spędzić czas w sposób przyjemny i wartościowy. Celem bezpośrednim projektu jest zwiększenie liczby osób korzystających z obiektów zasobów kultury i dziedzictwa historycznego oraz poszerzenie oferty w tym zakresie w Zagórzu.Cele ogólne to pod-niesienie walorów regionalnego obiektu zabytkowego w celu wzrostu świadomości historycznej, wprowadzenie nowych narzędzi służących promowaniu walorów historycznych i kulturowych regionu, poprawa atrakcyjności kulturalnej i turystycznej Zagórza i okolic; zwiększona dostępność dóbr kultury. Przedmiotem projektu jest przebudowa, nadbudowa i rozbudowa oraz wyposażenie pomieszczeń (informacji dla zwiedzających, wystawowych, artystycznych, socjalnych i innych) foresterium w ruinach dawnego Klasztoru Karmelitów Bosych wraz ze zmianą sposobu użytkowania oraz nadbudowa cembrowiny istniejącej zabytkowej studni wraz z wykonaniem jej zadaszenia, na cele kulturalne, edukacyjne i społeczne oraz wynikające z założeń dotyczących ochrony obiektów dziedzictwa o istotnym znaczeniu dla kultury narodowej. Prace pozwolą na za-chowanie i udostępnianie zwiedzającym budynków dawnego Zespołu Klasztornego , jako cennego zasobu dziedzictwa kulturowego, stanowiącego atrakcję regionu. W wyniku realizacji projektu budynek foresterium otrzyma nową jakość funkcjonalną, odpowiednią dla planowanego rozwoju i upowszechniania zasobów kultury i edukacji kulturalnej na rzecz wszystkich zdefiniowanych użytkowników. Studnia zostanie zabezpieczona przed bezpośrednim działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jednocześnie zwiększeniu ulegnie też bezpieczeństwo użytkowników obiektu i odbiorców kultury. W odniesieniu do osób niepełnosprawnych w budynku foresterium zaplanowano rozwiązania podnoszące użyteczność obszarową dla tej części użytkowników. W planowanym obiekcie zaprojektowano m.in. muzeum, pomieszczenia promocji produktów regionalnych, restauracje wraz zapleczem gastronomicznym/ gospodarczym, salę multimedialną, pomieszczenia socjalne wraz zapleczem sanitarnym, zaplecze magazynowe.

Dominik Murawski

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.