Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     

         Woźniki to cicha, spokojna i moim zdaniem, jedna z najśliczniejszych gmin miejsko-wiejskich śląska. Wybrałem się na krótką wycieczkę, aby pokazać wpływ Funduszy Europejskich na dzisiejszy wygląd tego miasteczka.          Moją pozytywną opinię, w głównej mierze, zawdzięcza ono właśnie Funduszom Europejskim. Posłużę się tu przykładem rewitalizacji terenów popegeerowskich, ukończonym w październiku 2020 roku. Fundusze Europejskie dorzuciły do projektu 978 tys. złotych, wyposażając ten piękny park w siłownię oraz takie bajery, jak ławka z zestawem do konserwacji rowerów.          Idąc dalej – Woźniki są jedną z niewielu miejscowości, w których panele słoneczne spotyka się na każdym kroku. To również za sprawą Funduszy Europejskich – program transformacji energetycznej o nazwie widocznej na tabliczce został przez nie dofinansowany na kwotę 8 mln złotych. Przy okazji nie szczędzono na modernizacji oświetlenia, bowiem przedmiotem kolejnej inwestycji jest wymiana 1518 wysokoprężnych źródeł światła na nowoczesne.          Przenosząc się na rynek – w ramach projektu Rozwoju Obszarów Wiejskich Fundusze Europejskie współfinansowały jego przebudowę. Dzięki tym działaniom, dziś można tu oglądać fontannę, stoły do gry w szachy, czy malownicze kwietniki.          Z innych projektów wspomaganych przez Fundusze należy wspomnieć m. in. o budowie ogromnej hali sportowej, o powierzchni prawie 2 tys. m2.          W Woźnikach nie brakuje również miejsca dla aktywnych – na długo przed budową wcześniej wspomnianej siłowni stał już podobny obiekt zrealizowany oczywiście z pomocą Funduszy Europejskich, o czym informują dwie białe tabliczki. Warto tutaj zwrócić uwagę na obecność boiska do siatkówki plażowej.          Reasumując, dzięki ciężkiej pracy administracji tej gminy oraz dotacjom z Funduszy Europejskich, możemy na codzień korzystać z obiektów sportowych, nowych ławek oraz ścieżek w parku, jak również nowej instalacji oświetleniowej, a Woźniki, jako miasto, stały się nowoczesne i ekologiczne.

Jakub Krochmal

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.