Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W tym krótkim filmie zostało pokazane jak Fundusze Europejskie zmieniły Nysę na lepsze. Można tu uczyć się, pracować i spędzać czas wolny na wiele różnych sposobów. Wybrałam kilka projektów, z których miałam okazję korzystać, ale oczywiście jest ich o wiele więcej. Do Nysy przyjechałam 7 lat temu na studia i tak spodobało mi się to miasto, że zostałam aż do dzisiaj. Początkowo dojeżdżałam do Nysy pociągiem, co było możliwe dzięki rewitalizacji linii kolejowej relacji Brzeg-Nysa. Studiowałam w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, która jako jedna z nielicznych w Polsce oferowała wybrany przeze mnie kierunek studiów. Dodatkowo dzięki Funduszom Europejskim stworzony został wirtualny dziekanat i biblioteka, co było bardzo pomocne zwłaszcza w czasie sesji egzaminacyjnych czy pisania pracy licencjackiej. Od ubiegłego roku po Nysie można poruszać się bezpłatnymi autobusami elektrycznymi, co korzystnie wpływa na stan powietrza. Przebudowane zostały też ulice w ścisłym centrum, co wpłynęło pozytywnie na aspekt wizualny miasta. Wszystko to dzięki projektowi: "Centrum Przesiadkowe w Nysie - przebudowa ulic: Kolejowa, Wrocławska, Rynek, Celna wraz z inteligentnym systemem transportu i zakupem taboru niskoemisyjnego.". Zmodernizowana i zrewitalizowana została też gotycka Bazylika św. Jakuba - dzięki temu zostały podniesione jej walory turystyczne i kulturowe. Dzięki Funduszom Europejskim w Nysie zostało stworzonych wiele miejsc, w których można spędzać czas wolny. Są to m.in. trasa spacerowo-turystyczna prwadząca suchą fosą Obwałowań Wysokich, Bastion św. Jadwigi, Forty Twierdzy Nysa, czy kąpielisko miejskie. Oprócz ścieżek turystycznych ważnym aspektem jest także ochrona przyrody, a konkretnie bioróżnorodności. Dodatkowo w tych obiektach odbywają się liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne, z których korzystają mieszkańcy Nysy.

Małgorzata Jaźwa

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.