Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     

"Miasto z ognia" to idealne określenie mojego miasta, bowiem Żory kryją w sobie niesamowitą historię, która mocno truchleje w sercach Żorzan. Dzięki środkom europejskim powstało Muzeum Ognia, które poświęcone jest szeroko pojętym zagadnieniom ognia i energii - uczy, rozwija a jednocześnie upamiętnia te ważne wydarzenia dla nas. Jednocześnie stanowi wizytówkę na wjeździe do miasta dzięki swoim kształtom i kolorze, przypominając buchający ogień. Budynek dostał już kilka nominacji do Najlepszego Budynku Architektonicznego.
Nawiązaniem do historii oraz 750. urodzin Żor jest również wspaniały mural, który powstał dzięki możliwości renowacji starych kamienic znajdujących się w centrum miasta. Kamienice zostały przeznaczone na cele społeczne, natomiast my cieszymy oko tak wspaniałym kunsztem artystycznym.
Żory otaczają średniowieczne mury obronne, które niegdyś poprzedzone były mokrymi fosami. Fundusze europejskie pozwoliły na profesjonalną renowację zabytkowych murów, dzięki czemu mury odzyskały niesamowity blask, który porą wieczorną zapiera dech w piersiach. Miejsce zostało przystosowane do wydarzeń kulturalnych.
Nasze miasto stawia na działalność kulturalną i rozwój w szczególności dzieci i młodzieży, co doskonale widać dzięki takim placówkom jak Państwowa Szkoła Muzyczna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Kino na Starówce. Dzięki tym miejscom swoje pasje rozwija bardzo szerokiego grono bardzo uzdolnionych ludzi. Środki europejskie wspierają te placówki, dzięki czemu pozyskaliśmy więcej miejsca, zostały zmodernizowane i dają nam teraz jeszcze więcej możliwości!
Niedawno odremontowano budynek starego Młyna Elektrycznego i przekształcono go na supernowoczesną Bibliotekę Miejską. Znajdziemy w niej czytelnię oraz kawiarenkę na dachu, atrium kultury z placem, markerspace, pracownie dla twórców, inkubator dla wolnych zawodów, salę kinową, salę konferencyjną, galerię, studio dla Radia Żory oraz strefy dla dzieci i młodzieży - a to wszystko naszpikowane multimedialnymi rozwiązaniami. Do dyspozycji są nawet konsole PlayStation i Xbox, gogle VR, drukarka 3D, dron, roboty czy ploter laserowy.
Jestem dumna z tego, że żyję w Żorach, które rozwijają się i kwitną w oczach, dając nam przy tym mnóstwo wartościowych przestrzeni, gdzie rodzą się pasje i realizują marzenia. A to wszystko jest możliwe dzięki Funduszom Europejskim - dziękujemy!


Projekty ujęte w filmie:  1. „Budowa pawilonu wystawienniczo-promocyjnego – Muzeum Ognia w Żorach.”

  2. „Remont zabytkowych kamienic przy ul. Pszczyńskiej 9 i ul. Dworcowej 7 wraz z możliwością przeznaczenia ich na cele społeczne.”

  3. „Renowacja fragmentu murów obronnych w Żorach i przeznaczenie go na cele kulturalne.”

  4. „Przystanek kultura – Dom Kultury w Żorach jako Regionalne Centrum Inicjatyw i Informacji Kulturalnej. Modernizacja infrastruktury kultury.”

  5. „»Scena na Starówce« w Żorach – rozbudowa i modernizacja publicznej infrastruktury kulturalnej.”

  6. „Rozbudowa i modernizacja Szkoły Muzycznej w Żorach.”

  7. „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach.”

Patrycja Wuwer

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.