Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     

Film związany jest z projektem "Rozwój zasobów kulturalnych poprzez prace konserwatorsko – restauratorskie w zabytkowej Kolegiacie pw. N.M.P. Królowej Świata w Stargardzie" wartość projektu: 20 773 859,98 zł dofinansowanie z UE: 17 604 596,05 zł Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 8.2. Ochrona zabytków Przedmiotem projektu są prace remontowo-budowlane i konserwatorskie w unikatowym zabytkowym obiekcie Kolegiaty pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie, która wraz  ze średniowiecznymi murami obronnymi miasta została uznana za Pomnik Historii. Projekt obejmuje: – remont elewacji kolegiaty – remont posadzki kolegiaty – remont konserwatorski wystroi malarskich wnętrza – iluminacja kolegiaty wraz z terenem przykościelnym – remont wewnętrznej instalacji elektrycznej – wykonanie nowych organów dla Kolegiaty. Projekt wpłynie na udostępnienie do tej pory niedostępnej dla odwiedzających powierzchni. Po realizacji inwestycji i oddaniu powierzchni wokół ambitu, chóru i tzw „przestrzeni dzwonnicy”, oraz części prezbiterium, aby można było podziwiać XVI wieczny ołtarz „Jezus przed Piłatem” przestrzeń zostanie poszerzona o 35%. Ponadto projekt zakłada także dłuższe otwarcie i udostępnienie świątyni dla zwiedzających i turystów, wiele działań edukacyjno- kulturalnych, w tym wiele związanych z organizacją koncertów i wydarzeń muzycznych w oparciu o planowane do zakupu organy. Film został nakręcony podczas obchodów 730-rocznicy powstania kolegiaty, podczas których miałyśmy wraz z córką okazję wysłuchać opowieści dyrektora Muzeum Archeologicznego w Stargardzie w ramach "Spaceru śladami historii kolegiaty" oraz popatrzeć na doskonałe prace wykonane przez młodzież z pracowni grafiki z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Wszystko to odbywało się oczywiście na terenie kolegiaty.   

Magdalena Stróżek

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.