Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     

Wiślana Trasa Rowerowa ma połączyć źródło Wisły w Beskidach z jej ujściem w Gdańsku. Docelowo ma mieć długość 1200 km. Do tej pory wybudowano kilkaset kilometrów drogi, głównie na Śląsku, w Małopolsce i na Kujawach. Głównym celem trasy jest promowanie najważniejszej polskiej rzeki — Wisły, uczynienie z niej markowego produktu turystycznego rozpoznawalnego w kraju i za granicą. Wiślana Trasa Rowerowa ma za zadanie wykorzystać potencjał przyrodniczy i kulturowy województw, przez które przebiega. Kraków był pierwszym miastem w Polsce, które zaczęło jej budowę. Rolą trasy jest udostępniać turystom walory krajobrazowe i krajoznawcze rejonu. W ten sposób planuje się zaktywizować obszar, wzdłuż którego przebiega trasa, wyeksponować walory turystyczne oraz poprawić sytuację terenów wiejskich w pobliżu trasy, poprzez stymulowanie napływu kapitału inwestycyjnego w infrastrukturę turystyczną. Wiślana Trasa Rowerowa przebiega wzdłuż atrakcyjnych terenów doliny Wisły. Wchodzi w skład zintegrowanych sieci tras rowerowych województwa małopolskiego i wykorzystuje istniejące szlaki rowerowe. Ma na celu poprawę nawierzchni niektórych odcinków, zabudowę i modernizację mostów, przebudowę skrzyżowań oraz stworzenie miejsc obsługi rowerzystów, takich jak: punkty napraw rowerów, punkty gastronomiczne. Dzięki Wiślanej Trasie Rowerowej mieszkańcy Krakowa i okolic będą mogli aktywnie spędzać czas, ograniczy się emisję gazów i pyłów z transportu, poprawi jakość środowiska miejskiego, nastąpi wzrost i ochrona różnorodności biologicznej, dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego. Odcinek wschodni małopolskiej Trasy Wiślanej znajduje się w centralnej i wschodniej Małopolsce i ma blisko 110 km. Początek ma w Niepołomicach, a metę w Szczucinie, na granicy z województwem świętokrzyskim. Odcinek zachodni o długości 85 km zlokalizowany jest w zachodniej i centralnej Małopolsce. Zaczyna się na granicy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego w Jawiszowicach i kończy przy ujściu Skawinki, na granicy Krakowa. Wartość projektu szacuję się na 20 mln zł, z czego 11,5 mln pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej. Dzięki Wiślanej Trasie Rowerowej stworzona zostanie sieć infrastruktury dla ruchu rowerowego na europejskim poziomie. Trasa będzie promować Małopolskę, podniesie atrakcyjność obszaru jako interesującego miejsca do wypoczynku i rekreacji.

Marta Dybkowska

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.