Przykłady projektów - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Arrow
Arrow
Slider

Poznaj projekty realizowane dzięki Funduszom Europejskim

Na tropie Funduszy Europejskich

Z czym kojarzy Ci się pojęcie „Fundusze Europejskie”? Prawdopodobnie na sam dźwięk tego hasła w oczywisty sposób pomyślisz o Unii Europejskiej, Brukseli i unijnym budżecie. I bardzo dobrze. Bo to rzeczywiście środki ze wspólnego, unijnego budżetu, które służą zmniejszaniu rozwojowych różnic pomiędzy poszczególnymi państwami czy pomagają walczyć z bezrobociem.

Pieniądze te już od kilkunastu lat pracują w polskiej gospodarce. W latach 2014-2020 otrzymaliśmy ich aż 82,5 mld euro. Ta kwota robi wrażenie, prawda? A jeszcze większe – ile udało się osiągnąć dzięki funduszom. Odkąd przystąpiliśmy do Unii Europejskiej, zrealizowaliśmy w Polsce ponad 260 000 projektów, wspartych przez Fundusze Europejskie.

Dobrze… a gdzie ich szukać?

Być może tak zwane „unijne projekty” kojarzą Ci się z wielkimi inwestycjami, zwłaszcza tymi z zakresu infrastruktury. Wielkie ślimaki dróg ekspresowych czy autostrad, lśniące kolejowe szyny – to pewnie tam najczęściej spotykasz charakterystyczne „funduszowe” tablice. To one pokazują, że daną inwestycję sfinansowano przy udziale unijnych środków.

Ale nie musisz dzień w dzień jeździć autostradą czy koleją, by dostrzec, że efekty kilkunastoletniego już działania Funduszy Europejskich tak naprawdę masz na wyciągnięcie ręki.

Bliżej niż myślisz!

Fundusze Europejskie widać naprawdę wszędzie. W parku, w którym postawiono nowe ławki czy odnowiono i wyposażono plac zabaw. W muzeum, które przeznaczyło pieniądze z UE na stworzenie nowej sali wystawienniczej lub nowoczesnych ekspozycji w internecie. W szkole, w której odnowiono sam budynek, a do klas zakupiono komputery czy nowoczesne pomoce naukowe. W Twojej miejscowości, w której dostosowano podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami bądź zbudowano ścieżki rowerowe. W przychodniach lub szpitalach, które doposażono w sprzęt medyczny lub w czasie pandemii w środki ochrony osobistej a nawet nowe karetki. W internecie, w którym powstaje mnóstwo przydatnych na co dzień usług i aplikacji, które pozwalają nam załatwić sprawy bez wychodzenia z domu lub korzystać z programów do edukacji i interaktywnych pomocy naukowych. W końcu są one w firmie, którą jej właściciele założyli, unowocześnili lub rozwinęli dzięki unijnej dotacji. Fundusze pomagają też przetrwać firmom w czasie kryzysu, a pracownikom zachować pracę.

Podczas kolejnego spaceru rozejrzyj się uważnie i poszukaj „unijnych” tablic, plakatów czy nalepek. Sam zobaczysz, w ilu miejscach je zauważysz.

Jak jeszcze szukać funduszy?

Możesz też sprawdzić, jak Fundusze Europejskie działają w Twoim najbliższym otoczeniu, nie wychodząc z domu. Mamy dla Ciebie dwie możliwości:

  • mapa dotacji.gov.pl – skorzystaj ze specjalnie przygotowanego przez nas serwisu, który tak naprawdę jest bazą zrealizowanych funduszowych projektów. Wyszukiwarka umożliwi Ci znalezienie projektów w Twoim województwie i powiecie. Ich liczba z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy.
  • dniotwarte.eu – nie musisz niczego klikać i niczego szukać. Po prostu zostań na tej stronie i zjedź odrobinę niżej. Przygotowaliśmy dla Ciebie filmy o wybranych unijnych projektach – naszym zdaniem najciekawszych. Sam zobacz, ile różnych dziedzin wspierają Fundusze Europejskie!

 

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.