Milczący świadek historii – dawny Zamek Cesarski w Poznaniu - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Arrow
Arrow
Slider

Ponad 2 000 metrów kwadratowych kamiennych posadzek, 200 kinkietów, 90 par drzwi, sztukaterie na sufitach i ścianach, balustrady i boazerie – to tylko kilka elementów wystroju wnętrz dawnego Zamku Cesarskiego w stolicy Wielkopolski, poddanych konserwacji przez ostatnie dwa lata. Już można podziwiać efekty renowacji Zachodniego Skrzydła Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, jednej z największych instytucji kultury w kraju.

Dawna rezydencja cesarska Wilhelma II, w której obecnie mieści się CK ZAMEK, została przebudowana na potrzeby nazistów w czasie II wojny światowej. Trwająca od 2018 roku konserwacja Zachodniego Skrzydła Zamku była pierwszym tak dużym przedsięwzięciem w tej części gmachu od lat 40. ubiegłego wieku. Unikatowe, historyczne wnętrza po latach intensywnego użytkowania były bardzo zniszczone. Renowacji zostały poddane najbardziej reprezentacyjne sale i korytarze na parterze, pierwszym i drugim piętrze budynku. Dzięki temu powstrzymana została degradacja szlachetnych materiałów, a wygląd i wyposażenie odzyskały pierwotny kształt i funkcjonalność. Do wykonania wystroju architektonicznego zastosowano ponad 20 gatunków różnego rodzaju skał: wapieni i marmurów, granitów, tufu wulkanicznego i piaskowca. Kamienie o bardzo zróżnicowanej teksturze, kolorystyce i fakturze. Również elementy drewniane po oczyszczeniu ujawniają różnorodność i bogactwo zastosowanych rodzajów drewna: mahoniu, dębu, jesionu, buku, pięknych intarsji i fornirów.

Konserwacja sal i korytarzy nie tylko przywróciła im blask, ale też wzbogaciła o nowe technologie. Niektóre przestrzenie zmieniły swoje nazwy i wygląd, umożliwiając realizację przedsięwzięć poszerzających ofertę kulturalną CK ZAMEK.

zamek poznan

NAZWA PROJEKTU: Konserwacja reprezentacyjnych wnętrz dawnego Zamku Cesarskiego w Poznaniu i ich adaptacja celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego

NAZWA BENEFICJENTA: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

PROGRAM OPERACYJNY Z KTÓREGO REALIZOWANY JEST/BYŁ PROJEKT: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.