EXPLOSEUM to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej
w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej.
Zaadoptowane na potrzeby turystyczne obiekty to część jednej z największych dawnych fabryk zbrojeniowych, w przeszłości przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy.
Ulokowane w dawnej fabryce nitrogliceryny, przez lata było niedostępne zwiedzających. Obecnie, kompleks składa się z ośmiu budynków, połączonych ze sobą niemal 2 km wielopoziomową siecią wąskich tuneli i korytarzy, których odkrywanie stanowi zagadkę dla zwiedzających.
Zapraszamy w wirtualną podróż śladami historii i wysłuchania opowieści o fabryce DAG Bromberg, która do dziś fascynuje miłośników historii i wojskowości.
Exploseum – jedyne takie miejsce w Europie:
- zachowana architektura przemysłowa z czasów II wojny światowej
- autentyczny ciąg technologiczny, stanowiący dawną linię strefy produkcji nitrogliceryny
- blisko 2 km trasa zwiedzania prowadząca wielopoziomowymi nadziemnymi
i podziemnymi tunelami po pofabrycznych wnętrzach - wyjątkowa lokalizacja na skraju Puszczy Bydgoskiej
- Exploseum, nalażące do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, znajduje się na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, jest również punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.
Szczegółowe informacje o ofercie zwiedzania: www.muzeum.bydgoszcz.pl
NAZWA PROJEKTU: Skansen architektury przemysłowej wraz z podziemną trasą turystyczną oraz Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG – Fabrik w Bydgoszczy
NAZWA BENEFICJENTA: MUZEUM OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY
PROGRAM OPERACYJNY Z KTÓREGO REALIZOWANY JEST/BYŁ PROJEKT: Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-pomorskiego na lata 2007-2013