Odkryj wybuchową historię Bydgoszczy - wirtualny spacer po Exploseum - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     

EXPLOSEUM to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej
w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej.

Zaadoptowane na potrzeby turystyczne obiekty to część jednej z największych dawnych fabryk zbrojeniowych, w przeszłości przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy.

Ulokowane w dawnej fabryce nitrogliceryny, przez lata było niedostępne zwiedzających. Obecnie, kompleks składa się z ośmiu budynków, połączonych ze sobą niemal 2 km wielopoziomową siecią wąskich tuneli i korytarzy, których odkrywanie stanowi zagadkę dla zwiedzających.

Zapraszamy w wirtualną podróż śladami historii i wysłuchania opowieści o fabryce DAG Bromberg, która do dziś fascynuje miłośników historii i wojskowości.

Exploseum – jedyne takie miejsce w Europie:

  • zachowana architektura przemysłowa z czasów II wojny światowej
  • autentyczny ciąg technologiczny, stanowiący dawną linię strefy produkcji nitrogliceryny
  • blisko 2 km trasa zwiedzania prowadząca wielopoziomowymi nadziemnymi
    i podziemnymi tunelami po pofabrycznych wnętrzach
  • wyjątkowa lokalizacja na skraju Puszczy Bydgoskiej
  • Exploseum, nalażące do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, znajduje się na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, jest również punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

 Szczegółowe informacje o  ofercie zwiedzania:  www.muzeum.bydgoszcz.pl

exploseum1

exploseum2

NAZWA PROJEKTU: Skansen architektury przemysłowej wraz z podziemną trasą turystyczną oraz Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG – Fabrik w Bydgoszczy

NAZWA BENEFICJENTA: MUZEUM  OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY

PROGRAM OPERACYJNY Z KTÓREGO REALIZOWANY JEST/BYŁ PROJEKT: Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-pomorskiego na lata 2007-2013

FE barwy RP MR EFSI poziom pl 01

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.