Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji online Biblioteki Bernardynów!


W ramach programu “Kultura w zasięgu 2.0” finansowanego ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotowano prezentację online Biblioteki Bernardynów, mieszczącej się w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Jest to najstarszy i najcenniejszy księgozbiór miasta, dawniej należący do konwentu bernardynów bydgoskich. Największą wartością tej biblioteki jest długa historia i ciągłość funkcjonowania poprzez wielowiekowe związanie z jednym miejscem. Dodatkowo znaczenie kolekcji podnoszą wchodzące w jej skład cymelia i unikaty, które stanowią zabytki drukarstwa, wyróżniają się piękną szatą typograficzną, materiałem ikonograficznym, czy rzadkością występowania. W księgozbiorze doszukać się można wielu druków, które ukazały się w najsłynniejszych i najbardziej cenionych oficynach polskich (np. Jana Hallera, Hieronima Wietora) i zagranicznych (m.in. aldyny, elzewiry). Niektóre to unikaty na skalę światową, jak np. jedyny do dziś zachowany egzemplarz ulotki Hieronima Savonaroli pt. Regulae quae ad omnes religiosos pertinent, wydanej we Florencji ok. 1489 r.


Warto również pamiętać o roli, jaką klasztor odegrał w rozwoju kulturalnym Bydgoszczy, stanowi tym samym dowód jego polskiego charakteru sprzed czasów zaboru. Atrakcją jest nie tylko sam księgozbiór, ale również pomieszczenie ekspozycyjne, urządzone z wielkim rozmachem na wzór wąskiej gotyckiej celi bibliotecznej budynku klasztornego. Ten cenny księgozbiór, stanowiący dziś część historii miasta, jest otwarty dla wszystkich. Tworzy wystawę stałą, już od ponad 80 lat dostępną dla zwiedzających.


Obecnie Bibliotheca Bernardina jest główną atrakcją turystyczną, częścią historii, chlubą i wizytówką miasta. Wystawa wzbogaca zarówno uroczystości ogólnopolskie, jak i imprezy kulturalne organizowane przez władze lokalne, w tym m.in. Noc Muzeów, Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, Europejskie Dni Dziedzictwa. Prezentacja online jest formą promocji tradycyjnej ekspozycji. Dzięki niej mamy szansę dotrzeć do jeszcze większej grupy odbiorców, zachęcić mieszkańców miasta do poznania naszego dziedzictwa kulturalnego, a osoby z zewnątrz do odwiedzenia Bydgoszczy.


 

Nazwa beneficjenta: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy
Województwo: kujawsko-pomorskie
Program operacyjny, z którego realizowany jest/był projekt: RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.