Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W czerwu 2019 podpisano umowę o dofinansowanie projektu pn.: „Budowa instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych, z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wsparcie projektu z funduszy UE wynosi ok. 172 mln zł.


Głównym celem projektu jest zagospodarowanie frakcji palnej z odpadów komunalnych poprzez ich termiczne przekształcenie wraz z odzyskiem energii jako domknięcie procesu zagospodarowania odpadów komunalnych w województwie warmińsko-mazurskim. Przedsięwzięcie realizowane jest w celu zapewnienia dostaw ciepła na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie oraz termiczne unieszkodliwienie przetworzonych odpadów komunalnych ze ZGOK oraz pozostałych RIPOK-ów z terenu województwa warmińsko – mazurskiego. Skupienie dwóch celów w jednym projekcie jest bardzo dużym wyzwaniem, ale jednocześnie stwarza pole do uzyskania efektu synergii zarówno w sferze ekonomicznej, jak i ekologicznej.


Realizacja Przedsięwzięcia pozwoli również na:  • zwiększenie ilości odpadów zagospodarowywanych w procesach odzysku, w tym odzysku energii z odpadów;

  • dywersyfikacja paliw wykorzystywanych do zapewnienie potrzeb cieplnych Olsztyna;

  • zróżnicowanie kierunków dostaw ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej;

  • ograniczenie zagrożeń dla środowiska wynikających ze składowania odpadów;

  • ograniczenie oddziaływania na środowisko Ciepłowni Kortowo;

  • ograniczenie ilości zużywanego węgla do produkcji ciepła na potrzeby całego miasta; ograniczenia emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych;

  • poprawę efektywności wytwarzania energii;

  • zwiększenie ilości energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.


Ekociepłownia to Dobra Energia Olsztyna!

Nazwa beneficjenta: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o.
Województwo: warmińsko-mazurskie
Program operacyjny, z którego realizowany jest/był projekt: Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.