Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dolny Śląsk to region o bogatej historii, pięknej przyrodzie i ciekawych miejscach. Na jego terenie znajdziemy wiele zabytków – od średniowiecznych zamków poprzez renesansowe pałace na perłach współczesnej architektury kończąc. Zabytki, by nie tracić swojego blasku, wymagają ciągłej opieki i dbałości oraz dużych nakładów finansowych. Potrzebna jest ich renowacja, konserwacja i ochrona. Dzięki funduszom unijnym inwestowanie w zabytkowe nieruchomości jest łatwiejsze, a obiekty odzyskują dawny blask i mogą na nowo zachwycać swoim wyglądem.


W Kamieńcu Ząbkowickim mamy do czynienia z wieloprzestrzenną kompozycją krajobrazową, której centrum stanowi monumentalna rezydencja z otaczającym ją parkiem na Górze Zamkowej. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to perła architektoniczna Dolnego Śląska i wyraz kunsztu architektury neogotyckiej. Ta imponująca okazałą formą, kubaturą i bogactwem rozwiązań architektonicznych budowla, została wzniesiona z inicjatywy Marianny Orańskiej, córki króla Holandii Wilhelma I Orańskiego. Budowę pałacu rozpoczęto  wiosną 1839 r. i ukończono 33 lata później, w maju 1872 r. Pałac ma ciekawą i burzliwą historię. Podczas II wojny światowej budowla służyła Niemcom za magazyn przejściowy dla rabowanych dzieł sztuki. W 1946 roku wskutek podpalenia przez radzieckich żołnierzy obiekt został całkowicie strawiony przez ogień. Kolejne, powojenne lata również nie były łaskawe dla pałacu. Dzieła zniszczenia dopełnili szabrownicy, kradnąc z rezydencji wszystko co tylko się da. W 1984 r. budynek został wynajęty prywatnemu przedsiębiorcy. Po trwającej przeszło 40 lat dzierżawie w 2012 roku, pałac trafił pod zarząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki, która natychmiast zarządziła prace remontowo-rewitalizacyjne.


Dzięki blisko pięciomilionowemu wsparciu funduszy unijnych zespół pałacowo-parkowy Marianny Orańskiej razem z 120-hektaorwym parkiem przeszedł prace remontowo-rewitalizacyjne i mógł zostać udostępniony zwiedzającym. Rewitalizację przeszło mauzoleum, gdzie oczyszczono wnętrze i otoczenie, odnowiono mury i wnętrza. W samym pałacu wymieniono stolarkę okienną parteru i zrekonstruowano balustradę tarasu widokowego. Ponadto trasy edukacyjno-turystyczne zyskały nowe oświetlenie wewnątrz ogrodzonego zespołu pałacowo-parkowego. Z myślą o zwiedzających uruchomiono aplikację mobilną, która ułatwia odnajdywanie się w przestrzeni i uatrakcyjnia zwiedzanie całego kompleksu. Pałac Marianny Orańskiej na nowo cieszy oczy zwiedzających

Nazwa beneficjenta: GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI
Województwo: dolnośląskie
Program operacyjny, z którego realizowany jest/był projekt: RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.