Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zmiany klimatu powodują, że coraz częściej zadajemy sobie pytania o wodę. Czy grożą nam susze i czy wody nam nie zabraknie? A może większym zagrożeniem są dla nas ulewne, gwałtowne opady - powodujące podtopienia i powodzie? Odpowiedzią na oba te problemy jest mała retencja, polegająca na gromadzeniu wody w krajobrazie: małych zbiornikach, torfowiskach czy mokradłach. Mała retencja powstaje w sposób naturalny (mistrzostwo w niej osiągnęły np. bobry), ale w przekształconym przez człowieka środowisku ogromną wartość mają też działania ludzi, które zwiększają zdolności retencyjne krajobrazu. W ten sposób możemy zatrzymać więcej wody w okresach ulew czy roztopów i spowolnić jej odpływ do morza. Jednocześnie ograniczamy skutki nadmiernych opadów i przeciwdziałamy suszy. W naszym filmie pokazujemy, co od wielu lat robią leśnicy, aby przystosowywać lasy do zmian klimatu w kontekście gospodarowania wodą. Projekty, nazywane zazwyczaj skrótowo „małą retencją w Lasach Państwowych”, obejmują w istocie rozmaite działania adaptacyjne, dla których wspólnym mianownikiem jest woda. Rozwijanie retencji – czy to za sprawą małych zbiorników wodnych, czy przetamowań lub zastawek – na ogół wysuwa się na plan pierwszy, ponieważ są to działania, których rezultaty przynoszą nam zwykle najwięcej satysfakcji. Poza małą retencją projekty obejmują także inne zadania dotyczące przeciwdziałania nadmiernej erozji wodnej, głównie w kontekście ochrony leśnej infrastruktury, rozumianej jako drogi i szlaki. Tu istotna jest dbałość o jakość wykonania tych obiektów, aby nie były one obcym elementem w żywej tkance lasu. Jeszcze inną, osobną grupę zadań stanowią działania na infrastrukturze, których celem jest m.in. likwidacja sztucznych barier na potokach i innych ciekach (np. przebudowa przepustów na konstrukcje o szerokim przekroju), co sprzyja ich naturalizacji. Co zatem robią nadleśnictwa w "wodnych" projektach adaptacji lasów do zmian klimatu? Możliwie przekrojowo staraliśmy się pokazać to w tym filmie.  

Nazwa beneficjenta: Lasy Państwowe
Województwo: mazowieckie
Program operacyjny, z którego realizowany jest/był projekt: Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.