Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film jest zaproszeniem do odwiedzenia nowej odsłony portalu Wirtulane Muzea Małopolski. Zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji Małopolskiego Instytutu w Krakowie opowiada o pracy nad projektem i prezentuje jego efekty. Czym są Wirtualne Muzea Małopolski?

Wirtualne Muzea Małopolski to projekt realizowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie we współpracy z muzeami, galeriami i instytucjami z regionu. To przedsięwzięcie unikalne w skali krajowej: w jednym miejscu zgromadzono cyfrowe odwzorowania ponad 2500 eksponatów z blisko 50 muzeów i galerii. Są wśród nich zarówno tak znane, jak Zamek Królewski na Wawelu czy Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, jak i mniej znane, a warte odkrycia, jak Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych. 

Skarby z całego świata
W zasobach WMM znalazły się tak ważne symbole regionu jak szopki krakowskie, Światowid ze Zbrucza czy waza z Bronocic z najstarszym znanym wizerunkiem wozu na kołach. Ale WMM to także fascynujące zbiory niekoniecznie typowo małopolskie: kolekcja afrykanistyczna z Olkusza; kolekcja romska z Muzeum Okręgowego w Tarnowie; judaica z wielu małopolskich muzeów, także te z przedwojennego Oświęcimia; perfumy i ich opakowania, czyli zapach luksusu z Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków; w końcu dzieła sztuki współczesnej, takie jak Trzeci zasiew Teresy Murak: wisząca w sali ekspozycyjnej lniana suknia porośnięta żywą, codziennie podlewaną rzeżuchą. 

Zobacz z bliska
Technologia umożliwia dokładne przyjrzenie się obiektom, maksymalne do nich zbliżenie i poznanie każdego szczegółu bez obawy o zniszczenie cennych eksponatów. Dzięki drobiazgowej digitalizacji, a następnie wizualizacji na portalu, można podziwiać wręcz pojedyncze nitki, z których utkano słynne wawelskie arrasy Zygmunta Augusta. O najwyższej jakości świadczy fakt, że trójwymiarowe publikacje WMM stale znajdują się w światowych zestawieniach najlepszych realizacji w swojej dziedzinie, obok zasobów z tak prestiżowych instytucji jak British Museum.

Dziedzictwo stale w obiegu
Ponad 2000 zdigitalizowanych obiektów znajduje się w domenie publicznej. Twórcy mogą umieszczać je we własnych wizualizacjach, animacjach, grach czy filmach. Dzięki WMM np. od słynnych głów wawelskich dzieli ich teraz kilka kliknięć. „Wyobrażam sobie, że przy ich użyciu powstaną nowe projekty, które w następnym stuleciu same znajdą się w którymś z małopolskich muzeów” – mówi Paweł Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji MIK. „Albo zostaną wydrukowane na drukarkach 3D, tak aby również osoby niedowidzące mogły ich doświadczyć, a dzieci bezkarnie domalować im wąsy”. Do działania inspirują też liczne materiały edukacyjne, które oferuje portal.

Kultura dostępna dla wszystkich
Portal znacząco ułatwia poznawanie dziedzictwa osobom z niepełnosprawnościami. „Nieustannie pracujemy nad tym, by dzieła były prezentowane w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz osób ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną” – mówi Monika Rożek z WMM. Przy modernizacji uwzględniono rozwiązania zgodne ze standardami WCAG 2.0. Portal zapewnia m.in.: interfejs dla osób niewidzących, nagrania w technice audiodeskrypcji (aktualnie dla 500 obiektów) oraz nagrania audio: rozmowy ze specjalistami i oprowadzania po wystawach tematycznych w wykonaniu znanych głosów (m.in. Roberta Makłowicza i Krzysztofa Globisza). 

Nowe konteksty
Wirtualne wystawy umożliwiają zobaczenie eksponatów w nowych kontekstach i relacjach. Zaproszeni przez nas specjaliści z różnych dziedzin (m.in. Tadeusz Sławek, Dariusz Czaja, Olga Stanisławska) przyglądają się cyfrowym zasobom i zestawiają je w autorskie kolekcje. Ich interpretacje mogą zaskoczyć zarówno aktualną tematyką, jak i innowacyjnym spojrzeniem na dziedzictwo. Podobnie każdy użytkownik jest zaproszony do tworzenia własnych kolekcji. 

Nazwa beneficjenta: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
Województwo: małopolskie
Program operacyjny, z którego realizowany jest/był projekt: RPO Województwa Małopolskiego 2014-2020

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.