Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Szczebrzeszyn mogą korzystać z nowego miejsca rekreacji zrealizowanego z projektu pn.: „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Wieprz wraz z organizacją 2 punktów obserwacji przyrodniczej w miejscowości Szczebrzeszyn”. Inwestycja była współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Z projektu wybudowano ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż meandrującej rzeki Wieprz w miejscowości Szczebrzeszyn. Trasa jest podzielona na 2 odcinki: pierwszy odcinek od ulicy Zwierzynieckiej, łączący się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo do kładki o długości 800 m. Na tym odcinku zostały postawione 2 drewniane wiaty do obserwacji przyrodniczej; drugi 163 metrowy odcinek od ulicy Zamojskiej do kładki na rzece Wieprz został wykonany z kostki brukowej.


Dodatkowo został uporządkowany teren zielony, zamontowano monitoring wizyjny z 2 kamer zasilanych modułem fotowoltaicznym wraz ze słupem oświetleniowym. Ponadto w obrębie punktu obserwacji przyrodniczej udostępniono hot-spot, który umożliwia bezprzewodowe połączenie z internetem. Zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki  wraz ze stworzeniem miejsc do odpoczynku zachęca do spacerów oraz podziwiania przyrodniczych skarbów Roztocza. 


Jako jedni z pierwszych skorzystali z nowopowstałej ścieżki uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Wielączy Kolonii oraz Szkoły Podstawowej w Wielączy. Podczas zajęć edukacyjnych odbyli lekcje tematyczne, podczas których poznali organizmy żyjące w rzece Wieprz, możliwości ich śledzenia i badania przy pomocy punktów obserwacji. Rezultaty tych zajęć można zobaczyć na stronie internetowej projektu dostępnej pod adresem: www.promenada.szczebrzeszyn.pl.


Realizacja projektu wzbogaciła ofertę szlaków turystycznych, ścieżek spacerowych oraz uporządkowała komunikację i zaopatrzyła w przygotowane, ogólnodostępne miejsce obserwacji przyrodniczej. Dodatkowo stworzone miejsce zapewnia właściwą obsługę mieszkańców i turystów przyjeżdzających na Festiwal Stolica Języka Polskiego. 


Zapraszamy do obejrzenia filmu! 


 

Nazwa beneficjenta: Gmina Szczebrzeszyn
Województwo: lubelskie
Program operacyjny, z którego realizowany jest/był projekt: RPO Województwa Lubelskiego 2014-2020

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.