Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lasy Państwowe od wielu lat realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia rozwijające małą retencję na terenach leśnych. Już w latach 2007-2015 w ramach projektu pn.: „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększanie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie”  Nadleśnictwo Złotoryja na swoim terenie wybudowało 12 zbiorników retencyjnych (prawie 24 tys. m3 zretencjonowanej wody), a także 10 innych obiektów takich jak brody, przepusty, zatokę zastoiskową i most. Projekt, realizowany był ze środków Funduszu Spójności –III osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Aktualnie nadleśnictwo uczestniczy w projekcie pn. "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu –mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich", w ramach którego od 2018 roku do dziś powstało 19 zbiorników retencyjnych o łącznej ilości retencjonowanej wody ok. 131 102 m3, a także 2 brody i 4 przepusty wraz z umocnieniem skarp potoku. W przedstawionym materiale filmowym chcielibyśmy zaprezentować nasze obiekty retencyjne, miejsca w których powstały "przed i po" -jak zmieniło się otoczenie wokół nich. Chcielibyśmy również pokazać, że mała retencja to zahamowanie odpływu wody pochodzącej z opadów, wzrost poziomu różnorodności biologicznej oraz wiele korzyści dla fauny i flory wodnej –naturalne miejsce bytowania, żerowania i wodopoju dla zwierząt zamieszkujących lasy, a także wzbogacanie i uwydatnianie piękna leśnego pejzażu oraz stwarzanie dogodnych miejsc dla ludzi szukających wypoczynku na łonie natury.

Nazwa beneficjenta: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Złotoryja
Województwo: dolnośląskie
Program operacyjny, z którego realizowany jest/był projekt: Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.