Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
W zasobach Instytutu Psychiatrii i Neurologii znajduje się ogromny, unikalny zbiór mózgów Zakładu Neuropatologii obejmujący materiał gromadzony od 1952 roku do chwili obecnej jest przez kolejne pokolenia neuropatologów. Archiwizację fragmentów mózgów zainicjowała wybitna polska neuropatolog, prof. Ewa Osetowska.Kolekcja obejmuje zbiór fragmentów mózgów utrwalonych w zbuforowanym roztworze formaliny, bloczki parafinowe, preparaty histologiczne i immunohistochemiczne oraz protokoły neuropatologiczne z kilkudziesięciu jednostek chorobowych. Mózg przeznaczony do diagnostyki neuropatologicznej zostaje umieszczony w zbuforowanym roztworze formaliny w celu utrwalenia. Sekcja utrwalonego mózgu przeprowadzana jest metodą Spielmeyera. Podczas sekcji mózgu jest sporządzany protokół badania neuropatologicznego wraz z wykazem pobranych wycinków mózgu. Do protokołu badania neuropatologicznego dołączane są dane kliniczne. Pobrane fragmenty mózgu zatopiamy w parafinie. Skrojone preparaty barwimy metodami histologicznymi oraz metodami immunohistochemicznymi przy użyciu odpowiednich przeciwciał. Po wykonaniu diagnostyki mikroskopowej fragmenty mózgów, bloczki, preparaty i protokoły badania neuropatologicznego są zarchiwizowane. Całość tworzy zasoby o unikalnych charakterze, które są gotowym materiałem do dalszych badań. Wyjątkowy charakter zasobów Instytutu Psychiatrii i Neurologii polega na ogromnej ilości przypadków wraz z dokumentacją medyczną i obecności wielu rzadkich jednostek chorobowych. Udostępnione zasoby nauki będą cennym materiałem dla lekarzy analizujących przypadki medyczne, studentów podnoszących swoją wiedzę, naukowców poszukujących czynników patogenetycznych, prowadzących badania nad nowymi biomarkerami i terapiami w jednostkach chorobowych. Dla ośrodków naukowo-badawczych i medycznych projekt Digital Brain oznacza większy dostęp do bazy naukowo-dydaktycznej. Natomiast dla Instytutu Psychiatrii i Neurologii oznacza to wzmocnienie pozycji jako ośrodka specjalizującego się w rozwijaniu nowych metod leczenia i podniesienie świadomości w otoczeniu naukowo-medycznym na temat chorób objętych badaniami.
Nazwa beneficjenta: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Województwo: mazowieckie
Program operacyjny, z którego realizowany jest/był projekt: Polska Cyfrowa

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.