Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zapraszamy na Szybki Kurs Dykcji online - serię ośmiu kilkunastominutowych filmów instruktażowych.


Każdy, kto chce być dobrze zrozumiany powinien zadbać o wyraźną wymowę, jeden z podstawowych elementów komunikacji. Seria jest dostępna dla osób niewidomych i niedowidzących.


Przez tajniki wymowy prowadzi nas aktorka Teatru Wybrzeże Marzena Nieczuja Urbańska, a w charakterze kursantki partneruje jej Weronika Łucyk, specjalistka ds. edukacji.


Każdy odcinek zawiera praktyczne ćwiczenia do wykorzystania na co dzień.


Dostępne odcinki:  1. Ćwiczenia rozluźniające W pierwszym odcinku będziemy parskać, wytykać język i robić dziubki. Wszystko w celu rozluźnienia mięśni twarzy.

  2. Ćwiczenia oddechowe W drugim odcinku pobawimy się w szamana i porozciągamy przeponę. Położymy się też na wdechy i wydechy.

  3. Otwieranie dźwięku Trzeci odcinek to już wyższy poziom wtajemniczenia. Dowiecie się bowiem, jak otworzyć dźwięk. Będziemy wykonywać ćwiczenia relaksacyjno-oddechowe. Polecamy każdemu, kto dużo pracuje głosem i nie chce go zedrzeć.

  4. Samogłoski W czwartym odcinku skupimy się na samogłoskach i związanych z nimi emocjach. To nam pomoże w ćwiczeniu izolowanym twarzy.

  5. Łamańce językowe Piąty odcinek poświęcimy trudnym zbitkom językowym . Pokażemy także, do czego w ćwiczeniu dykcji może przydać się zwykły korek (po winie lub przed winem).

  6. Hiperdykcja W szóstym odcinku poćwiczymy hiperpoprawną wymowę , czym wypowiemy walkę szczękościskowi. Zapraszamy do ćwiczenia razem z nami.

  7. Akcent W siódmym odcinku zbadamy tajniki akcentowania w języku polskim. Oprócz reguł i przykładów sprawdzimy, jaka jest relacja między akcentem a regionem pochodzenia mówiącego.

  8. Odbitki i (nie)połykanie głoski Ł Finałowy odcinek serii poświęcimy nader częstemu zjawisku połykania różnych głosek. Zjadanie ich jest niebezpieczne, gdyż grozi zmianą znaczenia wypowiadanych słów. Jak się przed tych uchronić? Między innymi poprzez odbitki.


Obejrzyj filmy instruktażowe

Nazwa beneficjenta: Teatr Wybrzeże
Województwo: pomorskie
Program operacyjny, z którego realizowany jest/był projekt: RPO Województwa Pomorskiego 2014-2020

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.