Dni Otwarte w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie
- Edukacja i rozwój
Darmowe wejściówki na seanse w Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie
Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku według wizjonerskiego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy, jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. Po ponad 60 latach funkcjonowania przyszedł czas na metamorfozę – w 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji Planetarium, które zostało przekształcone w nowoczesny park nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji. Obok kompleksu stanęła również wieża widokowa. Przebudowa, sfinansowana w znacznym stopniu ze środków Unii Europejskiej zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Dzięki temu Planetarium Śląskie jest obecnie jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.
Planetarium prezentuje zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki:
- sejsmologią,
- meteorologią
- i astronomią.
Niespotykane w innych, podobnych miejscach, stanowiska ekspozycyjnie nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać. Można tu przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos. Natomiast podczas kosmicznych seansów nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata.
Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie rozda kilkadziesiąt darmowych biletów na swoje seanse dla uczestników DOFE!
Bilety będą do wygrania w konkursach organizowanych w mediach społecznościowych Funduszy Europejskich dla Śląskiego:
Zachęcamy do obserwowania i udziału!
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.