Dni Otwarte w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie

Serwisy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     
Slide One
Slide One

Dni Otwarte w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie

  • Edukacja i rozwój
Ulica
Al. Planetarium
Numer domu/lokalu
4,
Kod pocztowyFormat NN-NNN
41-500,
Miejscowość
Chorzów
Planetarium - Śląski Park Nauki
09:00 - 18:00

Darmowe wejściówki na seanse w Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie

Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku według wizjonerskiego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy, jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. Po ponad 60 latach funkcjonowania przyszedł czas na metamorfozę – w 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji Planetarium, które zostało przekształcone w nowoczesny park nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji. Obok kompleksu stanęła również wieża widokowa. Przebudowa, sfinansowana w znacznym stopniu ze środków Unii Europejskiej zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Dzięki temu Planetarium Śląskie jest obecnie jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.

Planetarium prezentuje zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki:

  • sejsmologią,
  • meteorologią
  • i astronomią.

Niespotykane w innych, podobnych miejscach, stanowiska ekspozycyjnie nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać. Można tu przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos. Natomiast podczas kosmicznych seansów nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata.

Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie rozda kilkadziesiąt darmowych biletów na swoje seanse dla uczestników DOFE!

Bilety będą do wygrania w konkursach organizowanych w mediach społecznościowych Funduszy Europejskich dla Śląskiego:

Zachęcamy do obserwowania i udziału!

Województwo Śląskie
https://www.planetarium.edu.pl/

FE barwy RP MR EFSI poziom pl 01

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.