Dzień otwarty w Zabytkowej Kopalni Ignacy

Serwisy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     
Slide One
Slide One

Dzień otwarty w Zabytkowej Kopalni Ignacy

  • Imprezy rodzinne
Ulica
Mościckiego
Numer domu/lokalu
3,
Kod pocztowyFormat NN-NNN
44-273,
Miejscowość
Rybnik
Kopalnia Ignacy
11:00 - 19:00

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza na Dni Otwarte z Funduszami Europejskimi.

Kopalnia Ignacy znajduje się na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Hoym”. To jeden z najstarszych zakładów wydobywczych na Górnym Śląsku, którego historia sięga aż 1792 roku! Mimo że kopalnia, jako zakład wydobywczy, zakończyła działalność w 1995 roku, to dzięki zaangażowaniu byłych pracowników, miasta Rybnika oraz Funduszy Europejskich żyje teraz nowym, turystycznym życiem.

Dziś w budynkach dawnej kopalni można zwiedzić:

  • wystawę „Wiek pary”, poświęconą jednemu z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości – maszynie parowej; głównym eksponatem jest uruchomiona po 14 latach postoju maszyna wyciągowa o napędzie parowym oraz druga maszyna wyciągowa, która jest jedną z najdłużej działających maszyn parowych na świecie – przepracowała 108 lat;
  • małe centrum nauki SOWA, które przyjechało do nas z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – wystawa składa się z kilkunastu eksponatów, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.
  • wieżę widokową w budynku dawnej wieży wodnej, skąd można podziwiać panoramę Krainy Górnej Odry, ale także, przy dobrej pogodzie, Tatry i Sudety.

Wszystkie atrakcje Zabytkowej Kopalni Ignacy z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich będą dla Was w promocyjnej cenie: -50% na wszystkie bilety!

12:00 - 18:00

Kopalnia Ignacy zaprasza z okazji DOFE do udziału w grze terenowej „Po fajrancie – czyli co tu robić po robocie”.

Tematem przewodnim gry są tradycyjne rozrywki i aktywności, których korzenie sięgają początków XX w. i były powszechne w osadach górniczych, osiedlach robotniczych, a także na terenach wiejskich Górnego Śląska.

Prowadzący grę wystąpią w kostiumach historycznych, stylizowanych na przełom XIX i XX w. Ich zadaniem jest przeprowadzenie danego etapu gry, ale także wprowadzenie uczestników w tło społeczne i historyczne danego zjawiska kulturowego.

Ponadto na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy znajdzie się również:

  • stanowisko malowania buzi dla uczestników gry,
  • zjeżdżalnia lub zamek dmuchany dla chcących spalić nadwyżki wiosennej energii.

Zapraszamy wszystkich chętnych, bez żadnych opłat ani konieczności wcześniejszych zapisów!

17:00 - 18:00

Koncert Beethovenowski i wykład dr Jacka Kurka w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

W dniu 14 maja w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków w Rybniku. W maju 2023 mija równo 200 lat od momentu, gdy Ludwig van Beethoven zaczął tworzyć IX Symfonię, której częścią jest słynna Oda do Radości. W tym czasie kształtował się już na dobre nowy świat – ruszała rewolucja przemysłowa, która pozwoliła naszemu kontynentowi zaistnieć w dziejach ludzkości ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać o zmieniającej się Europie, ale przede wszystkim o Górnym Śląsku, który w tym czasie zaczął lśnić na arenie dziejów. Wykład na ten temat przeprowadzi dr Jacek Kurek, który opowie o litografiach Ernesta Knippla – niemieckiego grafika i rysownika tworzącego litografie, przedstawiające górnośląskie pejzaże przemysłowe.

W tym dniu będzie można kupić bilety na zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku w promocyjnej cenie -50%.

Zapraszamy wszystkich chętnych bilety na koncert w cenie 10,00 zł do nabycia w kasie i przez internet!

FE barwy RP MR EFSI poziom pl 01

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.