Herbarium - Z przyrodą na "TY"
- Edukacja i rozwój
Odwiedzający na naszych warsztatach Herbarium – Z przyrodą na „TY”, będą mieli okazję zapoznać się ze zbiorami zielnikowymi Herbarium Slupensis, jego specyfiką i tajemnicami, bo mamy u siebie nawet pudła Merlina :)
Zielnik istnieje od 1969 r., stanowi on zbiór ok. 68 000 arkuszy zielnikowych. Zgromadzono w nim florę naczyniową z terenów Pomorza ze szczególnym uwzględnieniem flory polskich portów morskich. W 1990 roku włączono zbiory porostów. Częścią kolekcji są materiały pochodzące z połowy XIX i początku XX wieku, tzw. zielnik darłowski. 1 500 arkuszy pochodzących z lat 1897-1943 jest autorstwa nauczycieli, pastorów, aptekarzy niemieckich, m.in. Ernsta Holzfussa, Hermanna Krausego, Otto Karla, Alfreda Banniera. Większość tych zbiorów pochodzi z Pomorza, ale również z Sudetów, okolic Świdnicy, Świeradowa Zdroju i Wołowa, a także z Macedonii, Capri czy Pompei.
Ponadto w zbiorach wyróżnia się zielnik Słowińskiego Parku Narodowego w liczbie 900 alegatów. Stanowi on cenny historyczny dokument o florze naczyniowej tej części Pomorza. Integralną część zbiorów stanowi również zielnik dawnego Ogrodu Botanicznego w Sławnie z przełomu XIX i XX wieku w liczbie 78 kart roślin naczyniowych.
Kolekcja botaniczna Herbarium posiada w swych zbiorach szereg roślin wymarłych i zagrożonych wyginięciem w skali całego kraju, jak również w skali Pomorza – zbiory Karla Friedricha Kohlhoffa i Fritza Römera.
Nasi goście będą mieli również niepowtarzalną okazję obecności przy procesie digitalizacji – począwszy od przygotowania alegatu do obejrzenia jego wersji cyfrowej. Opowiemy także o naszej platformie Herbarium Pomeranicum na której gromadzone są wszystkie skanowane alegaty – przedstawimy zasady korzystania z niej, platforma jest nieocenionym źródłem wiedzy dla uczniów i studentów, jak również administracji publicznej i kadry naukowej.
Podczas całej imprezy w Herbarium będzie możliwość porozmawiania z pracownikami, jak również z Kuratorem Zielnika, którzy bardzo chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i wyjaśnią wszelkie wątpliwości :)
Odwiedzających czekają ciekawe konkursy i małe nagrody:
- Poznajesz, jaki to kwiat?
- Konkurs rysunkowy – Kwiaty niebieskie, żółte i czerwone.
- Czy połączysz liść z rośliną?
Wszystkich zainteresowanych udziałem, zapraszamy do kontaktu z nami:
dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP zbigniew.sobisz@apsl.edu.pl
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.