Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum
- Edukacja i rozwój
Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć zbiory zielnikowe Uniwersytetu, dowiedzieć się czym jest herbarium, jak funkcjonuje, zobaczyć proces powstawania zbiorów zielnikowych i poznać zasady ich przechowywania. W pracowni digitalizacji będzie można przyjrzeć się procesowi przekształcania alegatu w obiekt cyfrowy. Zaprezentujemy też platformę internetową Herbarium Pomeranicum i zapoznamy zwiedzających z zasadami korzystania z jej zasobów.
Poza spotkaniem z kuratorem i pracownikami herbarium i możliwością poznania ich pracy z bliska, zwiedzający będą mieli okazję zwiedzić wystawę poświęconą historii zbiorów botanicznych, która daje możliwość poznania celów tworzenia zbiorów botanicznych, rodzajów takich kolekcji i sposobów ich wykorzystywania.
Warsztaty dla uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
Zapraszamy na warsztaty, które mają na celu zaprezentowanie założeń i wyników realizacji projektu „Herbarium Pomeranicum - digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020.
Uczniowie poznają proces tworzenia zbiorów zielnikowych, sposoby ich przechowywania i digitalizacji, która jest ideą projektu Herbarium Pomeranicum.
Plan wydarzenia:
- Warsztaty:
- Zbiór i identyfikacja roślin na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego
- Przygotowanie zebranych materiałów do suszenia
- Stworzenie własnego arkusza zielnikowego z przygotowaną przez siebie etykietą zielnikową.
- Zwiedzanie herbarium Uniwersytetu Gdańskiego, pracowni digitalizacji i poznanie procesu tworzenia rekordu w bazie Herbarium Pomeranicum
- Zwiedzanie wystawy „Historia Zbiorów Botanicznych”
Wstęp wolny – nie obowiązują zapisy.
Spotkania ze studentami Gdańskiego Uniwersytetu III Wieku
Zapraszamy na spotkanie, które ma na celu zaprezentowanie założeń i wyników realizacji projektu „Herbarium Pomeranicum - digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020.
Plan wydarzenia:
- Wykład (proces tworzenia zbiorów zielnikowych, zasady ich przechowywania, możliwości ich wykorzystania w celach naukowych. Omówienie prac zrealizowanych w ramach projektu – digitalizacja zbiorów, tworzenie cyfrowej bazy alegatów, platforma Herbarium Pomeranicum)
- Zwiedzanie herbarium Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i pracowni digitalizacji, która została utworzona w ramach realizacji projektu.
- Zwiedzanie wystawy „Historia Zbiorów Botanicznych”, która pozwala poznać rozwój sposobów dokumentowania i wykorzystywania wiedzy i materiałów botanicznych.
Wstęp wolny – nie obowiązują zapisy.
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.