Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum

Serwisy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
 • Znak barw RP
 •     
Slide One
Slide One

Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum

 • Edukacja i rozwój
Ulica
Wita Stwosza
Numer domu/lokalu
59,
Kod pocztowyFormat NN-NNN
80-308,
Miejscowość
Gdańsk
Fot. M. Sułecki
09:00 - 15:00

Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć zbiory zielnikowe Uniwersytetu, dowiedzieć się czym jest herbarium, jak funkcjonuje, zobaczyć proces powstawania zbiorów zielnikowych i poznać zasady ich przechowywania. W pracowni digitalizacji będzie można przyjrzeć się procesowi przekształcania alegatu w obiekt cyfrowy. Zaprezentujemy też platformę internetową Herbarium Pomeranicum i zapoznamy zwiedzających z zasadami korzystania z jej zasobów.
Poza spotkaniem z kuratorem i pracownikami herbarium i możliwością poznania ich pracy z bliska, zwiedzający będą mieli okazję zwiedzić wystawę poświęconą historii zbiorów botanicznych, która daje możliwość poznania celów tworzenia zbiorów botanicznych, rodzajów takich kolekcji i sposobów ich wykorzystywania.

10:00 - 12:00

Warsztaty dla uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

Zapraszamy na warsztaty, które mają na celu zaprezentowanie założeń i wyników realizacji projektu „Herbarium Pomeranicum - digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020.

Uczniowie poznają proces tworzenia zbiorów zielnikowych, sposoby ich przechowywania i digitalizacji, która jest ideą projektu Herbarium Pomeranicum.

Plan wydarzenia:

 1. Warsztaty:
 • Zbiór i identyfikacja roślin na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego
 • Przygotowanie zebranych materiałów do suszenia
 • Stworzenie własnego arkusza zielnikowego z przygotowaną przez siebie etykietą zielnikową.
 1. Zwiedzanie herbarium Uniwersytetu Gdańskiego, pracowni digitalizacji i poznanie procesu tworzenia rekordu w bazie Herbarium Pomeranicum
 2. Zwiedzanie wystawy „Historia Zbiorów Botanicznych”

Wstęp wolny – nie obowiązują zapisy.

10:00 - 12:00

Spotkania ze studentami Gdańskiego Uniwersytetu III Wieku

Zapraszamy na spotkanie, które ma na celu zaprezentowanie założeń i wyników realizacji projektu „Herbarium Pomeranicum - digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020.

Plan wydarzenia:

 • Wykład (proces tworzenia zbiorów zielnikowych, zasady ich przechowywania, możliwości ich wykorzystania w celach naukowych. Omówienie prac zrealizowanych w ramach projektu – digitalizacja zbiorów, tworzenie cyfrowej bazy alegatów, platforma Herbarium Pomeranicum)
 • Zwiedzanie herbarium Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i pracowni digitalizacji, która została utworzona w ramach realizacji projektu.
 • Zwiedzanie wystawy „Historia Zbiorów Botanicznych”, która pozwala poznać rozwój sposobów dokumentowania i wykorzystywania wiedzy i materiałów botanicznych.

Wstęp wolny – nie obowiązują zapisy.

Uniwersytet Gdański Wydział Biologii Herbarium Uniwersytetu Gdańskiego
Przemysław Baranow, email: przemyslaw.baranow@ug.edu.pl

FE barwy RP MR EFSI poziom pl 01

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.