Zwiedzanie nowomiejskiej bazyliki z przewodnikiem

Serwisy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     
Slide One
Slide One

Zwiedzanie nowomiejskiej bazyliki z przewodnikiem

  • Kultura i sztuka
Ulica
Kościelna
Numer domu/lokalu
10,
Kod pocztowyFormat NN-NNN
13-300,
Miejscowość
Nowe Miasto Lubawskie
zdjęcie kościoła w Nowym Mieście Lubawskim
13:45 - 15:00

Serdecznie zapraszamy na zwiedzanie kościoła w Nowym Mieście Lubawskim z przewodnikiem!

Zwiedzający poznają historię i architekturę gotyckiej bazyliki, której budowę rozpoczęto po 1300 roku z inicjatywy Zakonu Krzyżackiego.

Wnętrze kościoła to niesamowite połączenie sztuki gotyckiej, renesansowej i barokowej. Ogromna w tym zasługa fundatorów – wojewody chełmińskiego i starosty bratiańskiego Pawła Jana Działyńskiego i jego żony Jadwigi Czarnkowskiej oraz proboszcza nowomiejskiego w latach 1689-1740 – księdza Jana Ewertowskiego.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość obejrzenia elementów wystroju (malowidła ścienne) i wyposażenia kościoła (ołtarz główny, ołtarze boczne, łuk tęczowy, ambona), także tych zabytków, które konserwowano w ramach unijnego projektu.

Zobaczą też jedną z nielicznych w Polsce średniowiecznych płyt nagrobnych – płytę nagrobną Kunona von Liebensteina, nagrobek Mikołaja Działyńskiego, rzeźbę Piety i wiele innych.

 

Parafia pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim
56 474 29 39

FE barwy RP MR EFSI poziom pl 01

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.