Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
  • Znak barw RP
  •     
Slide One
Slide One

Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich

  • Muzea i zabytki
Ulica
Zamkowa
Numer domu/lokalu
1,
Kod pocztowyFormat NN-NNN
06-400,
Miejscowość
Ciechanów
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
08:00 - 15:30

Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji muzealnych Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.

Zamek został zbudowany w XIV wieku przez księcia mazowieckiego Siemowita III. Największy okres jego świetności przypadł na czas panowania księcia Janusza I, syna Siemowita, który w latach 1422-1429 według projektu mistrza Nikolasa, przebudował go na swoją rezydencję. Za panowania następnych książąt zamek był ważnym punktem administracji Księstwa Ciechanowskiego, miejscem rokowań międzynarodowych oraz twierdzą, w której przechowywano skarbiec książęcy. Był przebudowywany i dostosowany do użycia broni palnej. Po śmierci Janusza II w 1495 roku zamek zaczął się chylić ku upadkowi, a po włączeniu Mazowsza do Korony w 1526 roku całkowicie stracił na swym znaczeniu i powoli popadał w ruinę. Pewne próby remontu zamku prowadziła królowa Bona (żona Zygmunta Starego Jagiellończyka). W połowie XVII wieku, w czasie „potopu szwedzkiego” zamek został zajęty i spalony przez Szwedów. Po II rozbiorze Polski w 1803 roku Prusacy rozebrali zabudowania wewnątrz zamku. Pozostawili tylko mury zewnętrzne, których nie byli w stanie naruszyć.

 

Wstęp bezpłatny.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
23 6724064

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.